Zakład Projektowania Procesów Wytwarzania

Zdobądź kwalifikacje osiągane przez najleszych inżynierów

Terrarium – Dom dla Mariana. Niekonwencjonalne zastosowanie SW

Autor: Maciej Siwecki

terrarium 1

Projekt przedstawia model 3D terrarium powstały na specjalne zamówienie, którego sam sobie musiałem udzielić. Jakiś czas wcześniej wraz z narzeczoną staliśmy się opiekunami małego sympatycznego stworzenia o imieniu Marian. Marian jest przedstawicielem ssaków z rodziny jeżowatych, a mianowicie jest Pigmejskim Jeżem Afrykańskim. Zwierze ostatnio dość popularne w Polsce. Zagościł u nas jeszcze jako młodzieniaszek, któremu początkowo wystarczał  nie największy szklany dom (pozostałość po wcześniejszych zwierzętach). W nocy biegał po całym pokoju na dzień chował się spać do siebie, wtulony w polarowe skrawki.
Nie trudno się domyślić, że jeż szybko dorósł, a i jego właściciele w końcu byli zmęczeni rannym sprzątaniem pogorzeliska. Marian potrzebował większego domu. Przeglądając oferty firm zajmujących się sprzedażą gotowych terrarium można dostać białej gorączki, szczególnie  patrząc na cenny końcowe produktów. A przecież można samemu wszystko zrobić i to dużo taniej, a i na pewno znacznie efektowniej, ponieważ jakich materiałów użyjemy, zależy tylko od naszej inwencji.

Studiując informację o jeżowatych, bez trudu można znaleźć wiadomości, jakie są minimalne wymiary potrzebne delikwentowi do mieszkania. terrarium 2Biorąc to pod uwagę oraz zależności wynikające z obecnego umeblowania i gabarytów własnego pokoju przyszłe terrarium otrzymało wymiary: 1000 x 500 x 400 [mm]. Są to wymiary zewnętrzne bryły, przez co środek terrarium musiał trochę ucierpieć.
Materiał, z którego powstała główna konstrukcja to laminowana płyta meblowa o grubości 18 mm. Rodzaj producenta płyty i jej wzór został narzucony przez pozostałe meble w pokoju. Dzięki temu otrzymałem produkt, który ładnie pasuje do otoczenia, nie wyróżniając się przy tym zbytnio swoim wyglądem.  W tym przypadku to Pfleiderer „Legno Tabac”:

Skupiając się już na materiałach wyższej klasy, jako okleinę wybrałem materiał PCV grubość 2 mm z tym samym wzorem co płyta. Grubość okleiny należy brać po uwagę podczas projektowania, ponieważ nie wszystkie boki obklejamy i wyraźnie zaznaczyć ją w momencie oddania zamówienia do stolarni. Czasem wymiar płyty musimy odchudzić o wymaganą grubość okleiny, by później wszystko do siebie pasowało.
Podczas projektowania skrzynki należało gruntownie przemyśleć sposób przeprowadzenia wentylacji w  terrarium. W dostępnych na rynku tego typu konstrukcjach konstruktorzy skupili się na opcji przepływu powietrza z lewej strony do prawej. Sposób ten znacząco obniża koszt i pracochłonność montażu. Ogranicza się do montażu kilku takich kółek:

terrarium 3

W moim przypadku nie mogłem zaakceptować tego rozwiązania. Duża bryła terrarium musiałaby swobodnie stać, odsunięta z dwóch stron od reszty mebli, by zapewnić odpowiednią wentylację. Dużo bardziej przypadło mi do gustu rozwiązanie pochodzące ze szklanych konstrukcji, wentylacja przód – góra. Ale i to pozostawiło wiele do życzenia, ponieważ tracimy możliwość postawienia na terrarium kolejnego poziomu rzeczy, których w domu przecież nie brakuje. Tak powstał pomysł, by przepływ powietrza poprowadzić z przodu do tyłu. Jak lekko odsunę mebel od ściany to nikt nawet tego nie zauważy, a może i jeszcze coś się tam upchnie płaskiego. Z przodu za wlot powietrza odpowiada aluminiowa blacha perforowana o średnicy oczka 2 mm przeprowadzona przez całą długość terrarium. (Należałoby rozważyć nieco większe oczko, ponieważ teraz widzę, że jeż czasem zahacza się pazurkami i należy mu je często obcinać)

terrarium 4 terrarium 5

 Z tyłu aluminiowa kratka wentylacyjna, a w zasadzie są to dwie kratki, które maskują po obu stornach płyty pięknie odręcznie wycięty otwór.

terrarium 6

Montując przesuwne szklane drzwiczki przystałem na obecnie stosowane rozwiązanie. Jest bardzo proste, tanie a przede wszystkim dobrze sprawdza się w terrariach. Jednak coraz trudniej dostępne ze względu na fakt, że poza niszowymi wykonawcami terrariów w meblarstwie takiego rozwiązania już się nie stosuje. Są to dwa profile z tworzywa sztucznego z przewidzianym rowkiem na każdą z szyb. Górny profil posiada większą głębokość rowka dzięki czemu możliwe jest zakładanie i ściąganie drzwiczek.

terrarium 7

Konstrukcja listwy przewiduje osadzenie jej we wyfrezowanym w płycie zagłębieniu. Zabieg ten pozwoli na jej praktycznie całkowite zamaskowanie. Można również osadzić prowadnicę bezpośrednio na wierzchu płyty, będzie ona wówczas w całości widoczna. Mniej lub bardziej estetycznie, ale to już chyba tylko kwestia gustu. W moim przypadku listwa pozostała osadzona na powierzchni. Na plus tego rozwiązania będzie fakt, że trochę mniej trocin się do niej dostaje, a wszystko dzięki temu, że jest wyżej.

Całość terrarium połączona, skręcona jest ze sobą za pomocą konfirmantów, całość za wyjątkiem górnej płyty. Górna płyta jest kolejnym element, który odróżnia omawiany projekt od obecnych konstrukcji na rynku. Pragnąć schludnego, gładkiego wierzchu terrarium, który może posłużyć nawet za roboczy blat, odrzuciłem pomysły, by łączyć go z resztą konstrukcji przy pomocy śrub. W moich oczach nawet z założeniem zaślepki, takie połączenie nie nadaje się na górną płaszczyznę terrarium (nie bo nie i już, każdy tu sam coś znajdzie). Projektując zastanawiałem się nad różnymi rozwiązaniami głównie nad połączeniem zewnętrznym, które schowane byłoby we wnętrzu terrarium. Łatwiejsze do wykonania jednak trudno mówić o schowaniu czegoś w miejscu gdzie 99% ludzi będzie zaglądać. W rezultacie wykorzystałem wewnętrzny system montażu, który wymagał więcej pracy, ale naprawdę był tego wart. System mimośrodowy, znany większości z mebli do samodzielnego montażu w domu.

terrarium 8

Jeżeli terrarium stoi na ziemi, nie powinno leżeć na dolnej płycie. W takim przypadku należy zamontować dodatkowo nóżki. W moim przypadku tak było przez pewien czas. Wówczas Marian sam decydował, kiedy wychodzi na wieczorne biegi i kiedy wraca na 15 minutową drzemkę. Aktualnie terrarium trafiło piętro wyżej, na komodę i nóżki stały się zbędne, a wręcz przeszkadzały ponieważ komoda jest znacznie węższa. Nóżki przekręcałem pomiędzy komodą a terrarium, wszystko zależy, co w danym momencie stało wyżej.

terrarium 9

Całość projektu nabrała kształtu i wygląda następująco:

terrarium 10 terrarium 1

A o to kilka zdjęć wykonanego modelu:

terrarium 11 terrarium 12 terrarium 13Na koniec przedstawiam Mariana, od którego wszystko się zaczęło:

terrarium 14

Rysunek techniczny

 

 

 

 

sekcja STUDENTNaszą witrynę przegląda teraz 16 gości i 3 użytkownik 
Odsłon : 631364